Přístupnost webu


Jak zajistit přístupnost webových stránek?

Přístupnost webových stránek (WCAG) může být definována jako „proces, který umožňuje všem lidem, aby se přístupem a používáním webových stránek neomezovalo na základě jejich fyzického či mentálního stavu.“ Webová stránka se musí řídit přísnými standardy a zásadami, aby byla skutečně přístupná. Znalost toho, jak zajistit přístupnost webových stránek, může pomoci webovým vývojářům při vytváření a údržbě úspěšných webových stránek.

Existuje několik opatření, které je nutno učinit k zajištění přístupnosti vašeho webu:

  • Optimalizace textu: Veškerý text ve vašem webu musí být snadno čitelný. Text by měl být srozumitelný a měl by se vyhýbat dlouhým a nepřehledným odstavcům. Optimální čitatelnost vám pomůže získat zpětnou vazbu od uživatelů.
  • Použití správných barví: Vyvarujte se použití odlišných barev pro odlišné části webu, jako je například jednotný text nebo pozadí. Vybírejte barevnou paletu, která je pro všechny uživatele příjemná a snadno čitelná.
  • Použití popisů obrázků: Vizuální elementy jsou také důležité pro přístupnost webu. Je nutné vložit odpovídající popis obrázku, kód HTML je nutně nutný k identifikaci obrázku vizuálně postiženou osobou.
  • Použití klávesových zkratek: Použití klávesových zkratek umožní uživatelům se rychleji pohybovat po webu. Klávesové zkratky pomáhají uživatelům rychleji vyhledávat a navigovat na stránce.

S dodržováním těchto zásad můžete pomoci obohatit online prostředí a umožnit všem uživatelům vychutnat si bezbariérové internetové prostředí.

Zdroj: Wikipedia: Přístupnost webu