API


Co je to API?

API (Application Programming Interface) je propojovací mezivrstva mezi aplikacemi. Umožňuje komunikovat mezi různými počítačovými systémy a jednotlivými programy. Je to jako symbolický most, který propojuje data mezi počítačem a programem a umožňuje obousměrnou komunikaci.

Jak fungují API?

API poskytuje jednoduchou metodu pro přístup k jiným aplikacím a jejich funkcím. Místo aby programátor vytvářel veškerý software od začátku, může jeho vývoj urychlit použitím různých API. Počítače se pak komunikují pomocí požadavků a odezev příkazu.

Příklady API

API se často používají ve webových a mobilních aplikacích. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších příkladů použití API:

  • Google Maps API. Google maps API je webové API, které umožňuje vývojářům vkládat interaktivní mapy do svých stránek a aplikací.
  • Facebook API. Facebook API umožňuje vývojářům získat přístup k údajům v sociální síti a také umožňuje jejich sdílení mezi aplikacemi.
  • Twitter API. Jde o API, které umožňuje vývojářům získat aktualizovat data a požadavky ve službě Twitter.

API je nepostradatelnou součástí webových a mobilních aplikací a umožňuje vývojářům vytvářet složitá data a interaktivní prostředí. Je to flexibilní a efektivní způsob, jak propojit různé počítačové systémy a programy.

Zdroj: Wikipedia – API.