Umělá inteligence (AI)


Co je Umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence (AI) je moderní oblast informačních technologií, která se snaží simulovat inteligenci lidského mozku. Tento obor se zabývá metodami pro optimalizaci, učení a automatizaci řešení problémů. AI je také spojena s počítačovou hrou, roboti, autonomní vozidla a například samostatně se učící chatboty.

Použití AI

AI přináší vlastnosti, které jsou v lidských rukou obtížné nebo nemožné. To nám umožňuje vytvářet funkce, které by jinak byly nevyhnutelně velmi časově náročné. Zde je několik základních oblastí, ve kterých AI může být použita:

  • Rozpoznávání obrazu: Skenování a rozpoznávání obrázků nebo textu pomocí neuronových sítí nám umožňuje rychle analyzovat informace o obrazech nebo videu a hledat v nich důležité údaje.
  • Rozpoznávání řeči: AI a strojové učení nám pomáhají vytvořit technologie, které dokáží rozpoznat hlasy, používané ve vnějším prostředí, a porozumět tomu, co lidé říkají.
  • Robotika: AI je zvláště důležitá pro roboty, které nás nyní provázejí po celém světě. AI umožňuje robotům interagovat s okolním světem a reagovat na podněty, které jsou pro ně důležité.
  • Hledání informací: AI se používá pro automatizované vyhledávání relevantních informací vyhledávačů, jako je například vyhledávač lidských zdrojů nebo obchodní vyhledávač.

Příklady AI

Asistenti – Asistenty, jako je Apple Siri, Google Now nebo Amazon Alexa, mohou reagovat na lidské hlasy a pomáhají nám v běžném životě. TEDx Talks o AI dokazuje, že jsou schopni odpovědět na specifické otázky a také se na ně můžete přímo obrátit, aby vám pomohli vyřídit různé úkoly.

Autonomní automobily – Autonomní automobily jsou automobily řízené počítačem bez lidského posouzení, například pomocí umělé inteligence. Počítačový sleduje GPS a kamerové senzory na automobilu a porovnává data s mapami a solícími pokyny.

Inteligentní chatboty – Chatboty jsou softwaroví roboti, kteří jsou programováni tak, aby vyřizovali dotazy pomocí umělé inteligence.

Roboti vrtulníky – Vrtulníkové roboti jsou naprogramovaní tak, aby dokázali létat pomocí umělé inteligence a sledovat svůj cíl.

Závěr

Umělá inteligence (AI) je postupně zavedena do různých oblastí. Měla by se více zde pracovat na jejím rozvoji, aby se lidská ruka mohla postupně stáhnout a AI nahradit mnoho úkonů. Wikipedia, dokumentuje a zobrazuje ucelený vývoj AI ve všech oblastech.