W3C


Co je W3C?

W3C (World Wide Web Consortium) je mezinárodní organizace, která poskytuje řadu nástrojů, technologií a standardů pro web. Hlavním cílem W3C je vytvořit otevřené webové standardy, které by propojily internetovou síť po celém světě.

Vyvinutím těchto standardů zajišťuje, že se stránky na webu zobrazí stejně na všech platformách, ať už jsou to počítače, tablety či chytré telefony. Řada unikátních standardů W3C umožňuje webovým vývojářům psát webové kódy, které bude všude rozumně interpretováno a zobrazováno.

Tady je několik technologií, které W3C zahrnují:

  • HTML (Hypertextový jazyk markupu) je primární lingua franca webového designu a je to základní jazyk, který každý webový vývojář musí zvládat. W3C vyvinul standardy, aby usnadnil vývojářům práci s HTML, jako je HTML5.
  • CSS (kaskádové styly) umožňují webovým vývojářům definovat, jak se šablona webové stránky zobrazí, například při rozložení na mobilní technologii. W3C definuje standarty pro CSS a jeho doporučení se můžete dozvědět zde.
  • XML (Extensible Markup Language) je jazyk, který se používá pro značkovaní dat. XML se často používá pro servery a databáze a W3C definuje standarty pro jeho syntaxi a validaci. Více informací o XML.

Pokud jste se v poslední době o webu učili, jste si možná všimli, že se svými technologiemi neustále mění. W3C je důležitým zdrojem zpracování tohoto pohybu a jeho role ve vytváření jasných, pružných a responzivních webových stránek je nedocenitelná.

Více informací o W3C naleznete na její stránce na wikipedii.