UX (User experience)


Co to je UX (User experience)?

UX, nebo User Experience, je zkrácený výraz pro zkušenosti, které mají uživatelé s produkty. To zahrnuje uživatelské rozhraní, design a grafiku, dokonce i emoce, které uživatelé po otevření aplikace nebo stránky cítí.

Obsah UX designu

UX design je jednou z nejdůležitějších součástí moderního designu. Správný UX design má za cíl zlepšit uživatelské zkušenosti a získat cílové uživatele. Některé z prvků UX designu, včetně:

  • Usability: Vytváření aplikací, webových stránek a produktů, které jsou pro uživatele snadno použitelné.
  • Vizuální design: Udržení konzistence stylu pro všechny uživatelské rozhraní. To zahrnuje výběr barev, fontů, ikon atd.
  • Motion design:Vytváření animací a interaktivních prvků. Umožňuje uživatelům poznat, které akce jsou k dispozici.

Přínos UX designu

UX design přispívá k vyšším konverzím a vyšším objednávkám. Na rozdíl od jiných druhů designu, UX design se soustředí na smysl a smysluplnost stránky pro uživatele. Na konci dne by produkt měl umožňovat uživatelům dosáhnout svých cílů bez přílišných problémů.

Nespokojenost uživatelů s UX designem je jednou z největších příčin ztráty zákazníků. Určité návštěvníky může zpomalení nebo nespolehlivost designu odrazovat již od prvního okamžiku.

Příklady UX designu

Nejlepší příklady UX designu jsou Airbnb, Evernote, Apple Music a Facebook. Všechny tyto weby nebo aplikace se liší v tom, že mají jasnou, přehlednou a dobře navrženou uživatelskou rozhraní. Tyto webové stránky mají také jasné, přímé instrukce a jsou doprovázeny intuitivním systémem zpracování.

Závěr

Správné snížení UX designu může být také důležité. To znamená, že uživatelé nemusí mít příliš mnoho možností a klepnutím prstů dostanou to, co chtějí. Pamatujte si, UX design se točí kolem uživatele a potřebuje jasnou optiku, která byřemohla uživatele pozitivně ovlivnit.

Přečtěte si více o UX desigu na Wikipedii.