WYSIWYG editor


Co je WYSIWYG editor?

WYSIWYG (zkratka pro „What You See Is What You Get“ nebo „Co vidíš, to dostaneš“) je typ editoru, který pracuje s grafickým uživatelským rozhraním. Umožňuje uživateli přidávat, upravovat a mazat textové a obrázkové prvky ve stejném vzhledu, jak se zobrazí po publikování, což pomáhá uživateli lépe pochopit, jak se stránka zobrazí na webu.

Jak funguje WYSIWYG editor?

Existují dva hlavní principy, které WYSIWYG editor používá:

  • Binární úpravy: Umožňuje uživateli upravovat přímo v HTML kódu. Tyto úpravy se nejlépe hodí pro programátory. Umožňuje uživateli aplikovat efekty, jako je odkazy, formuláře a vložit obrázek.
  • WYSIWYG úpravy: Umožňuje uživateli upravovat stránku a přidávat vizuální prvky do skutečného světa, aniž by museli kód přímo editovat. Mezi ně patří menu nástrojů nebo lišta nástrojů. Umožňuje uživateli volit mezi fonty, barvy, vysvětlovacími texty, odstavcem a mnoha dalšími aspekty. Tímto způsobem se veškeré úpravy stránky provádí přímo ve stránce.

Ukázkový editor WYSIWYG

Editor WYSIWYG se často používají v administrátorských rozhraních webových stránek a CMS. Následující příklady ukazují, že jeden z nedávno používaných editorů WYSIWYG:

  • CKEditor 4: Toto je open-source obsahový editor, který lze snadno přizpůsobit podle potřeb uživatele. Navíc toto rozhraní může být velmi užitečné pro vytváření HTML stránek.
  • TinyMCE: Díky své kompatibilitě s jazykem HTML 5 nabízí snadné úpravy dokumentů. Počáteční nastavení může editor TinyMCE rozšířit, aby poskytl více nástrojů pro komplexní úpravy.
  • Redactor: Redactor je open-source editor WYSIWYG, který drží svůj vzhled minimalistický, což umožňuje uživatelům vytvořit upravený text pomocí různých nástrojů, jako je formátování a šablony.

V WYSIWYG editor lze také zobrazit náhled stránky nebo dokumentu. Toto je užitečné, protože pomáhá uživatelům vidět, jak se bude jejich stránka zobrazovat. To také pomůže udržovat uživatelsky přívětivý design a testovat různé funkce, před tím, než stránku vypustí na internet.

WYSIWYG a SEO

Správně používáním editoru WYSIWYG umožňuje vytvářet a strukturovat obsah nejen pro uživatele, ale i pro vyhledávače. Uživatelé mohou snadno vytvořit více hodnotný a relevantní obsah, který je dobře strukturovaný a samozřejmě optimalizovaný pro vyhledávání.

Shrnutí

Editor WYSIWYG umožňuje uživatelům rychle měnit a upravovat svůj webový obsah v reálném čase. Nejen, že pomáhá uživateli ušetřit čas a úsilí, ale také pomáhá udržovat webovou stránku up-to-date. Tyto editory jsou také užitečné pro optimalizaci pro vyhledávání a poskytují rychlý a snadný způsob vytváření obsahu.

Wikipedia: WYSIWYG