VOIP (Voice over Internet Protocol)


Co je Voice over Internet Protocol (VoIP)?

Voice over Internet Protocol (VoIP) je technologie, která umožňuje přenést hlasové zprávy skrze internet pomocí stejných metod, jako když voláte standardním pevným telefonem nebo mobilním telefonem. Místo volání přes tradiční pevnou nebo mobilní telefonní linku je signál kódovaný a přenášen po síti. Trendem je růst VoIP a nabízí se více možností, které narůstají s popularitou a novými technologickými inovacemi.

Jak funguje Voice over Internet Protocol (VoIP)?

VoIP je shrnutí konceptu přenosu a převzetí hlasových signálů přes internetovou síť. Proces začíná tím, že jak hlasový signál, tak zvuk jsou konvertovány do digitálního formátu. Následně je digitální data přenášena po síti internetu. Pak se signál dekóduje do originálního tvaru představovaného hlasovou komunikací.

Výhody Voice over Internet Protocol (VoIP)

Voice over Internet Protocol (VoIP) má řadu výhod:

  • Levné volání: Hlavním tahákem VoIP je jeho vysoká úspora nákladů ve srovnání s tradičními metodami volání. Pro začatečníky existuje řada online VoIP služeb zdarma.
  • Snadná správa: Snadná správa VoIP systému je druhou výhodou této technologie. VoIP vám umožňuje shromažďovat konferenční hovory, sledovat volání a další analýzy na více milních v reálném čase přímo na serveru.
  • Lehčí připojení: Samotné připojení je rychlé a relativně neinvazivní. Ke služnosti VoIP stačí pouze konvenční internetová připojení.

Nevýhody Voice over Internet Protocol (VoIP)

I když má řada výhod, VoIP může mít některé nevýhody, jako je:

  • Závislý na internetu: Chcete-li používat VoIP, musíte být připojeni k internetu. Když se váš internet vypne, přepnete do standardního pevného nebo mobilního volání.
  • Slabší kvalita: Někdy je kvalita přenosu hovoru slabší než standardní hovory. To je často způsobeno nízkou rychlostí internetu.
  • Menší ochrana soukromí: VoIP může být ohrožena různými hackerskými útoky, které by mohly být úmyslně cíleny na uživatelovo soukromí.

Voice over Internet Protocol (VoIP) účinně umožňuje komunikaci skrze internet a snižuje náklady na volaní. Uživatelé by měli vždy přezkoumat výhody a nevýhody před spuštěním systému VoIP.

Zdroj: Wikipedia – Voice over IP