Operační systém


Co je to Operační systém (OS)?

Operační systém (zkráceně OS) je souhrnové označení pro software, který spravuje hardware počítače. Je to základní způsob, jakým počítač komunikuje se svými uživateli a shardwarem, které se v PC nachází.

Funkce Operačního systému

Operační systém poskytuje uživateli sadu funkcí, mezi které patří:

  • Správa: Operační systém řídí práci komponent počítače a umožňuje komunikaci mezi nimi. K opsání úkolů jako tisk, ukládání dat a spouštění programů je nutné použít operační systém.
  • Uživatelská přívětivost: Operační systém obsahuje standardizované rozhraní. To uživateli umožňuje využívat počítač k účelům, jako je posílání zpráv, zobrazení obrázků a hraní her, bez nutnosti znát detaily o konkrétním počítači.
  • Bezpečnost: Operační systém obsahuje instrukce, které nastavují oprávnění na úrovni systému, uživatelské úrovně a souboru. To umožňuje vytváření silnější sítě pro správu počítačů.

Příklady Operačních systémů

V současné době jsou nejoblíbenější operační systémy:

  • Windows: Nejoblíbenější operační systém v platforem Windows vyvíjen společností Microsoft. Využívá se pro domácí uživatele a pracovní počítače.
  • macOS: Operační systém vyvinut společností Apple pro notebooky a stolní počítače. Patří do stejné skupiny jako iOS.
  • Linux: Operační systém založený na zdrojovém kódu. Je gratis a existuje v mnoha distribucích, jako je Ubuntu, Fedora a Debian.

Závěrem

Operační systém je základem každého moderního počítače. Je to platforma software, na které může další software fungovat.

Zdroj: Wiki Projekt Operační systém – Wikipedia