HTTP/2


HTTP/2 – vylepšení protokolu Hypertext Transfer Protocol

Hypertext Transfer Protocol (HTTP) je základní internetový protokol, určený k odesílání požadavků mezi klienty a serverem. Jeho primárním účelem je poskytovat textové informace a multimediální soubory mezi webovými stránkami. V roce 2015 byla vydána nejnovější verze protokolu HTTP, známá jako HTTP/2.

HTTP/2 je důležitou aktualizací protokolu HTTP, která je založena na veřejném standardu IETF známém jako HTTP/2. Přináší množství změn, které pomáhají zrychlit webové stránky a webové aplikace, což je životně důležité pro uživatele, kteří očekávají, že webové stránky budou rychlé a bez problémů.

Hlavní výhody protokolu HTTP/2

  • Snížení latence.
  • Větší efektivita využití síťových zdrojů.
  • Nová metoda komprimace dat.
  • Paralelní přenos dat umožňující přenášet více souborů současně přes jedno TCP spojení.

HTTP/2 také umožňuje webovým stránkám stahovat více data najednou a neoshopovat je. To uživatelům umožňuje procházet webovou stránku se stejnou efektivitou bez ohledu na stahování souborů.

Navíc provedením úpravy HTTP/2 jsou prohlížeče schopny pitvat informace na lepší způsob než byly schopné s předchozími verzemi tohoto protokolu. To umožňuje vývojářům zvyšovat rychlost webových stránek tím, že sníží množství přenesených dat.

Jak funguje HTTP/2?

Prvním krokem k implementaci protokolu HTTP/2 je nastavení spojení protokolem TLS. To umožňuje webovému serveru odesílat a přijímat informace prostřednictvím kryptovaného kanálu počítače. Poté je vybrán schéma pro přenos dat. Potom se přiřadí konkrétní identifikátory k jednotlivým požadavkům a nakonec server načte požadované soubory pro uživatele.

Nová verze protokolu HTTP přináší také další výhody, včetně lepšího řízení komprese, lepšího řízení požadavků a lepšího řízení cache.

Jak HTTP/2 zlepšuje výkon webových stránek

Úprava protokolu HTTP umožňuje webovým stránkám rychleji načítat informace. Je to dáno tím, že protokol HTTP/2 používá paralelní přenos dat a další techniky, které zlepšují přenos dat a zrychlují obnovu stránek pro uživatele. HTTP/2 také umožňuje WEB serveru udržovat jedno relace protokolu TCP tím, že informace posílá v paralelních proudech.

Kompatibilita s HTTP/2

V součastnosti je podpora pro protokol HTTP/2 přítomna ve všech široce používaných prohlížečích, jako je Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge a Internet Explorer. Všechny tyto prohlížeče jsou kompatibilní s verzí 1.0 protokolu HTTP/2.

Závěr

HTTP/2 je velmi důležitá aktualizace protokolu HTTP, která přináší řadu výhod pro zlepšení výkonu webových stránek. Pomáhá dělat webové stránky rychlejšími a jednoduššími pro vývojáře a snižuje také latenci.

Wikipedia: HTTP/2