FUP


Co je FUP?

FUP (Fair Use Policy, rovněž nazývaný „fair access policy“) je limitem, který nastavují operátoři internetu na množství použití dat na určitém účtu. FUP je limit, který určuje, kolik datových paketů může být přenášeno během určitého období a kolik jeho uživatelé mohou stahovat a posílat.

Příklady FUP

Následující jsou některé příklady FUP:

  • Rychlost – Některé plány FUP mohou používat programovou regulaci připojení (throttling), jako je například zúžení připojení na určitou, nižší rychlost, po dosáhnutí určitého limitu dat.
  • Zákazy – Některé plány FUP mohou zakázat určité druhy aktivit nebo provozů, jako například sdílení video přes torrenty.
  • Věrnostní plány – Tyto plány obvykle nabízejí volné nebo „věrnostní“ mobilní data, která se počítají do limitu dat. Například může být uživatel všech 1 GB dat zaplaceno každý měsíc, ale může mít navíc také 500 MB dat zdarma.

Druh FUP, který je k dispozici, se liší v závislosti na poskytovateli služby. Slouží jako ochrana před nekontrolovaným nošením.

Stále nejste si jistí co FUP je?

FUP je užitečný nástroj pro určení toho, kolik dat může průměrný spotřebitel používat. Operátoři internetu ho používají k regulaci provozu na síti, což může sloužit k omezení činností, jako je stahování bitových torrentů nebo poskytování sdílených služeb.

Zdroje

[1] Wikipedie: FUP (Fair Use Policy)