Close

Forecast, cashflow a další sprostá slova

Finanční forecaste

Podnikatele bez ekonomického vzdělání rozděluji do čtyř skupin. Nejdříve vyslovím kouzelnou větu “Máš forecast?” a čekám na odpověď.

První skupinou jsou tzv. Tenisti. Ti hned hrají return: “Byl jsem na krevních testech a nemám!“. Takže 15:0 pro ně v prvním gamu prvního setu.

Druhá skupina má nálepku Meteorologové. Ti vědí o co jde. Chvíli něco hledají v telefonu a pak diktují teplotu a rosný bod.

Třetí skupinou jsou Anti-hrdinové. Ti už o finanční forecastu slyšeli, ale odpovědi typu: “… jen to zdržuje od práce a kamarád to taky nemá …” není to pravé ořechové.

Poslední jsou Hrdinové. Ti do toho vážně šli. Našli si o co jde, ptali se všude kolem sebe a naučili se to používat. 

Asi už jste pochopili, že pokud máte zdravý rozum (čtěte: nejste blbí), tak musíte pracovat s finančním forecastem. Finanční forecast (předpověď) a s tím spojené cashflow (tok peněz) vám umožní mít reálný přehled o vašem podnikání. Chce to jen začít pracovat s neoblíbenými tabulkami v Excelu. Připravil jsem proto vás tabulku s příkladem.

Klikněte ZDE: Stáhnout tabulku Forecast-finance [xlsx; 24kB]

Vysvětlení k tabulce

Vítejte hrdinové! Jde o velmi jednoduchou tabulku vytvořenou v Excelu. Na chvíli jsem se stal majitelem imaginárního eshopu s kávou. Představoval jsem si všechny ty voňavé pytlíky, udělal si pravou brazilskou kávu a vyplnil předpověď nákladů a zisků na 12 měsíců dopředu.  Soubor jsem rozdělil na dva listy:

 • Finanční forecastelist Forecast – zde je vytvořená předpověď od ledna do prosince 2013 (sloupečky D až O). Předpověď by se měla vytvářet v prosinci 2012. Tato předpověď je rozdělena na 3 části:
  • Náklady – náklady po měsících (řádky č.2-č.34)
  • Zisky – zisky po měsících (řádky č.36-č.47)
  • Celkem + cashflow – žluté řádky č.50 a č.51
 • list Realita – reálné náklady a zisky. Zde jsem vyplnil pouze leden až březen 2013. Tyto náklady a zisky se vyplňují pravidelně např. každého 14. za předchozí ukončený měsíc. Takže 14. dubna doplňujete březen.

Důležité postřehy

Ke všem důležitým buňkám jsem přidal komentáře a navíc zde vypíchnu ty nejdůležitější části tabulky:

 • Nejdůležitějším řádkem je cashflow. Jde o poslední žlutě označený řádek č.51. Jen v tomto řádku vidíte, kdy by měl eshop začít vydělávat.
 • V buňce F51 v listu Forecast vidíte nejnižší finance, které do podnikání musím vložit. Budu je tedy potřebovat v březnu.
 • U zaměstnance jsem zapsal superhrubou mzdu (vše co platím zaměstnanci a státu)
 • V listu Forecast jsem si naplánoval vyplácet mzdu 20.000,- Kč od září 2013
 • V listu Forecast jsem si naplánoval zisk za 12 měsíců 62.908,- Kč (buňka O51)
 • V listu Forecast jsem si naplánoval platit od března 2013 každý měsíc 1.000,- za reklamu na Heureka.cz a Zbozi.cz (řádky č.15 a č.16). Od srpna do listopadu to díky Vánocům plánuji navýšit na 1.500,-
 • V listu Forecast je i rezerva na nepředvídané výdaje 2.000,- na měsíc (řádek č. 32)
 • Sloupeček P je pouze kontrolní. Vidíte zde jednotlivé součty nákladů a zisků za 12 měsíců. Např. kolik je celkem mzda apod.
 • Náklady i výdaje vyplňujte s cenou včetně DPH.
 • Daň zde není, protože se platí až následující rok.
 • Myslete na to, že se jedná o reálně vydané/přijaté peníze, tzn.: pokud dostanete fakturu v březnu se splatností 30 dní a zaplatíte ji v dubnu, částku zapisujete do dubna.
 • V listu Forecast je vidět naplánované celkové náklady (řádek č.34) a celkový zisk (řádek č.47).

Co s tím teď a co potom

ForecastTato tabulka finančního forecastu je předlohou pro vaše podnikání. Je pro jakýkoliv obor. Zamyslete se, které další řádky musíte do tabulky přidat a které naopak půjdou pryč. Náměty na přidání:

 • pohonné hmoty kvůli jízdě autem nebo na sekačce
 • 2. zaměstnanec (manželka/manžel), 3. zaměstnanec (milenka/milenec – nedoporučuji kvůli 2. zaměstnanci)
 • platby za telefon (i meziměstské hovory)
 • nájem za kancelář = nájem za sklady
 • oblečení, večeře, půjčka jednateli  – prostě vše co reálně souvisí s výdejem/příjmem peněz

Pokud budete pravidelně vyplňovat list Realita, budete mít přehled o vašem podnikání. Můžete pak zjistit, že by bylo dobré např. vyměnit dopravce, zvýšit si plat, snížit plat zaměstnancům apod. V tabulce v listu Realita v buňce F28 jsem si imaginárně vyplatil 5.000,- protože cashflow (buňka F51) za tento měsíc bylo splněno.

Svoji zkušenost zúročíte při vytváření druhého forecastu. Zjistíte mimo jiné, kdy si můžete vzít dovolenou a kdy si naopak musíte pořádně máknout.

[box type=”download”]Klikněte ZDE: Stáhnout tabulku Forecast-finance [xlsx; 24kB][/box]

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, pište je dolů pod článek do komentářů.

4 Comments on “Forecast, cashflow a další sprostá slova

Guest
16.7.2014 at 22:59

Díky, to je fakt dobré a ani to není složité, jak se zdá z perspektivní fotky ke článku, která běží kamsi do nekonečna 🙂 Mě by nejvíce zajímalo, jak třeba cashflow řeší takoví vietnamci nebo třeba staří židovští obchodníci z ulice, jsou velmi úspěšní a přeci nevedou tabulky, musí na to mít nějaký jednodušší princip na úrovni instinktu či zkušenosti.

Odpovědět
Daniel Nytra
1.8.2014 at 14:16

No to fakt nevím 🙂 ale podle mě se bez toho ani v minulosti nikdo neobešel, jen se to dělalo v rámci účetnictví.

Instinkt v tomto případě říká: Musíš se to naučit a dělat to! 🙂

Eliška
16.6.2016 at 11:45

Díky za článek a tabulku! Chtěla bych se jen zeptat, zda je dobré do forecastu do zisků zapsat i úvěr? Je mi jasné, že to není zisk, ale zkrátka když vím, že ty peníze přijdou a ve výdajích mám jeho splácení…?

Odpovědět
Daniel Nytra
16.6.2016 at 17:49

Přesně tak! Jde o finanční tok peněz a jestli jste je zdědila, vyhrála v loterii, vydělala nebo si půjčila je jedno…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *