Digitální nomádství v Maroku

Daniel Nytra

V Maroku je (skoro) všechno, co potřebuji k životu: Vysoké hory na trek, moře na surf a plavání, pláže na běhání, jídlo na oblizování, internet v mobilu chytnutelný kdekoliv a kvalitní bydlení. Cestování vlakem je luxusnější než v ČR. Lidé jsou milí a pohostinní. Je tady v zimě teplo… a pro mě hodně důležitý prvek: Je tady levně – ideál pro digitální nomádství.

digitalnomad maroko v Digitální nomádství v Maroku

V bodech, jak levně si žijeme:

  • Jídlo u lokálů (Medina): 15 -25DH (např.: seženete na trhu ryby a necháte si je připravit)
  • Jídlo v restauraci: 40-60DH
  • Potraviny levnější než v ČR: Malý jogurt – 2DH, 0.5l mléka – 4DH, ryby pro 1 osobu – 10-15DH, 1kg banánů – 10DH, 5l vody – 12DH apod.
  • Ubytování v horách: 100DH/den a 2 lidi
  • Ubytování přes Airbnb.com (s malým smlouváním): 30-35 Euro/den
  • Internet: 4GB/měsíc stačí (50 DH při znovunabití simky, POZOR: Mají to omezené i dobou)
  • Vlak Casablanka-Marrakesh (cca 4 hodiny luxusní jízdy): 90DH
  • Taxi po městě (zapnutý taxametr): 10-30DH (2DH nástupní sazba)
  • Grand Taxi (Marrakesh-Imlim; cca 2 hodiny): 30DH
  • Půjčovné na sport: Surf (50DH/hod)

…rychlý přepočet: 10DH = $1 = 25 Kč

Na horách vás jeden den přijde jářku na 150-180DH/den a osobu. Ve městě musíte přitlačit, ale pokud máte apartmán skrz Airbnb.com a vaříte si z výborných čerstvých věcí, tak odhadem sakum-prdum: 300DH/den a osobu. Nepočítám cestování.

Co je potřeba k práci: Kafe (kupujeme ve Starbucks za 55DH za 250g – vydrží cca 6 dní), laptop s myší, internet (Wifi, sdílený přes telefon) a klid na práci.

Nevýhody (ostatně jako všude): Sladké marocké pivo (marocké víno je ale ok), není tady zbytek rodiny, nejsou tady kámoši a nemůžu se potkat u kafe s klienty. Částečně se dá řešit Skypem, ale není to ono…

Dovolená digitálního nomáda

Fakt jsem se těšil: Dovolil jsem si dovolenou. Celou dobu jsem nadšeně čekal a když jsem v tom byl…. bylo to ještě lepší! Celkem 7-mi denní trek přes pohoří Atlas dopadl úplně super a můžu jen doporučit. Tento blog je ale o marketingu a podnikání, takže jen shrnu v bodech nejdůležitější postřehy:

  • Poprvé jsem šel převýšení 1.400 metrů během jednoho dne (bez mul, které si můžete pronajmout za 150DH/den)
  • Poprvé jsem musel použít mačky (výstup na Jebel Toubkal – 4.167 m.n.m.) – fakt zábava
  • Dvakrát se mačky mojí manželky rozbily a já je opravoval během výstupu (proklínal jsem rozhodnutí, nevzít si tejpu)
  • Spali jsme v horských ubytovnách a obdivoval jsem Lucku, že to dávala relativně v pohodě i když byla fakt zima
  • Potkávali jsme zajímavé lidi, s kterými jsme se bavili: Milí a příjemní berbeři a arabové (všichni muslimové).
  • Smlouvání už nebylo tak na krev jako před 7 lety, kdy jsem Maroko navštívil poprvé. Byla to zábava..

We are in Refugio Toubkal. Amazing place ??? #trek #travel #traveling #morocco #toubkal #mounttoubkal

Fotka zveřejněná uživatelem Daniel Nytra (@nytradaniel),

The Night Club: Atlas Mountains ? #morocco #atlas #trekking #hikking #hikkingmoments #trek #atlasmountains

Fotka zveřejněná uživatelem Daniel Nytra (@nytradaniel),

Casablanka

Je to normální evropské velkoměsto: Běhající lidí v legínách (kluci i holky), kolečkové brusle, rovnátka na zubech a obchody s alkoholem. Různorodost je nejzajímavější: Holky nosí minisukně, šátky pro parádu nebo jsou komplet zahalené. Většina chlapů má movember přes celý rok. Všichni jsou luxusně vyvonění a i ten největší homeless o sebe dbá. V listopadu je tady příjemně cca 24-28 °C a večer na svetr. Internet super a kdekoliv 3G (český T-mobile se má co učit).

Byli jsme díky Airbnb.com ubytovaní v bytě blízko pláže. Lucka natáčela celý den mimo a já pracoval. Večer jsme šli na jídlo – pohoda. Místní milují McDonald a smaží snad úplně všechno.

Our new Office for a few days in Casablanca. ??? #digitalnomad #digitalnomads #casablanca #morocco #office #nomadlife

Fotka zveřejněná uživatelem Daniel Nytra (@nytradaniel),

Movember in Morocco??? #movember #movember2015 #morocco #casablanca #digitalnomad #digitalnomads #digitalnomadlife

Fotka zveřejněná uživatelem Daniel Nytra (@nytradaniel),

Marrakesh a digitální nomádství

Hodně turistické a více marocké město než Casablanka. Internet super 3G. Náměstí „Djemaa El Fna“ je luxusní a nebojte se tam jít na výtečné šneky, pomerančový juice (4DH), polívku (3DH) nebo normální jídlo: Doporučuji ale ignorovat tleskání a stolní vhazovače. Jděte tam, kde sedí místňáci a nikdo vás nenahání (20-30DH/jídlo).

Bydleli jsme v jednom z nádherných Riádů a práce tady byla obtížnější: Neměl jsem u sebe laptop kvůli návštěvě Atlasu. Aspoň jsem Skypoval přes iPhone s klienty a odepisoval na emaily. Navíc jsem připravoval nový projekt v hlavě.

Essaouira

Moje láska: Nádherná pláž. Klid. Sport. Práce…. čerstvé ryby a mořské potvory každý den, levné obědy u místních v Medině, klid na práci, pračka se sušičkou, moře, příjemných 25°C, Wifi a rychlý internet v mobilu.

Tady jsme nejdéle a den vypadá většinou:

  • Vstávám v 7 hod.
  • Běhání po nedaleké pláži (7-8 km)
  • Práce do 12 hod.
  • Oběd v Medině, nákup jídla, procházka (2-3 hod., protože slunce zapadá už v 18hod.)
  • Práce do cca 17-18hod.
  • Odpolední domácí cvičení
  • Vaření večeře, kecání o smyslu života
  • Na-kutě

Co mě nadchlo

Místní hodně dávají peníze i jídlo žebrákům – velký respekt. Vyvoněný floutek se odtrhne od bandy podobných, aby dal pár dirhamů žebrákovi. Člověk z restaurace vezme jídlo a dá ho staré ženě před restaurací… v očích je vidět, že ho bída fakt trápí. Těchto a podobných věcí jsem jinde tak často neviděl. Částečně je to dané sociálním nastavením v Maroku, výchovou i náboženstvím.

Závěr

Server pro digitální nomády Nomadlist.io nemá pravdu: Internet v Maroku je rychlý a určitě nemusíte mít 2.000 dolarů na celý měsíc. Asi to sestavili nějací rozmazlenci 🙂

Chcete se také stát digitálními nomády? Připravujeme s Lucíkem workshopy po celé ČR. Budou obsahovat vše, co potřebujete vědět, než začnete (ode mne online marketing, webové stránky a vše technické).
Více informací vám pošleme na email, stačí jej vložit zde:

4 komentáře u „Digitální nomádství v Maroku“

    • Je tady naprosto bezpečno! Doporučuje se ve velkých městech nenechávat věci bez dozoru, ale muslimové se specializují na obchod…takže z cizinců dokážou dostat peníze vyjednáváním za svůj produkt a nepotřebují okrádat, jako je tomu v městech Evropy. Cítím se tedy mnohem bezpečněji, než v ČR.

      Odpovědět
  1. Wau, veľmi pekný článok ani by ma nenapadlo že v Maroku sa môže tak dobre diginomadiť kvôli cenam a je to aj cca relatívne blízko + páči sa mi ako spomínate v článku že teplota tam je v pohode a napr. sú tam aj hory kde sa dá vybehnuť na turistiku a je tam aj pláž :). Určite Maroko zapisujem na to-do list, že tam treba vycestovať.

    Odpovědět
    • Dobrý den,
      je to fakt fajn, teď jsme se vrátili z 5-týdenního nomádství zase z Maroka 🙂 Doporučuji Essaouiru: Dobrý internet, evropské město šmrncnuté Marokem, surf, běhání po pláži, levné a čerstvé jídlo, kitesurf snad nejlepší v Maroku… Doporučuji 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář