WOM (Word of Mouth)


Řeč úst (Word of Mouth)

Řeč úst je stará marketingová technika, která se obecně odkazuje na mluvenou propagaci o produktu, společnosti nebo službě mezi potenciálními zákazníky. Po autenticitě má WOM (nebo WOMM) obecně vyšší skóre u zákazníka.

V současnosti se WOM stále více focuje na online prostředí. Nejen, že to dává společnostem možnost měřit a analyzovat výsledky, ale také rozšiřuje dosah tohoto druhu reklamy. Existuje mnoho způsobů, jak se dostat do WOM online, jako je:

  • Platformy sociálních médií: Jako je například sdílení obsahu společností na platformách jako Facebook a Twitter, nebo uživatelské aplikace jako Snapchat
  • Diskuze komunity uživatelů: Společnosti mohou vést a podporovat diskuze ohledně jejich výrobků a služeb na fórech a komunitních webech, jako je Reddit
  • Uživatelský obsah: Uživatelé mohou sdílet své recenze, reference nebo fotografie na internetu a mohou tak podpořit společnost

Všechny tyto techniky umožňují společnostem získat informace o produktech nebo službách, které jim pomohou naplnit očekávání a potřeby zákazníků.

V WOM existuje riziko pro společnosti, že se místo pozitivního sdílení mohou setkat s nekontrolovanou kritikou. Proto je důležité, aby společnosti měly dobre navrženou strategii pro WOM, která by odpovídala požadavkům zákazníků a zajišťovala kontrolu nad propagací veřejného hlasu.

Řeč úst je stále produktivní marketingové nástroje. Umožňuje společnostem vytvářet vazby se zákazníky, zapojit je do sítě zákazníků a dosáhnout vyššího objemu prodeje.

Word of Mouth na Wikipedii