URL fragment


Co jsou URL fragmenty?

URL fragmenty jsou části URL adresy, která se nachází po znaku # a se nazývá konkrétní pozice. Cílem tohoto snímku je přesměrovat prohlížeč k určitému místu v rámci webové stránky, přičemž umožňuje navigaci ve stránkách, aniž by bylo nutné přetahovat celou stránku znovu. Příkladem je nasledující URL:

https://example.com/test#section-one

Zde „#section-one“ je URL fragment, který umožňuje prohlížeči přesměrovat přímo k první sekci webové stránky. Pokud je na stránce načtena dynamická data, fragment neovlivní její načtení, ale místo dopadne až když je stránka plně načtena prohlížečem.

Použití URL fragmentů

URL fragmenty a jejich přesměrování jsou užitečné pro webové stránky, které mají rozsáhlé obsahy a často hostí dlouhé listy a tlačítka pro navigaci. Mezi další užitečná použití patří:

  • Pomáhá uživatelům se zorientovat, kde v rámci stránky se nacházejí.
  • Grafický navigační prvek pro webové stránky s pohyblivým obsahem.
  • Umožněte prohlížečům procházet celý obsah na stránce bez nutnosti opětovného stahování.
  • Umožňuje sdílení konkrétní části webových stránek s ostatními.

Kromě toho jsou ze strany vývojářů k vidění i další užitečná použití fragmentů URL, jako jsou například úkoly, pro které teoreticky lze používat fragmenty, aby se stránky mohly dynamicky doplňovat konkrétními funkcemi.

Sdílení URL fragmentu

Když používáte URL fragmenty pro sdílení konkrétních částí webové stránky s ostatními, nastává problém, že ne všechny prohlížeče takovou možnost podporují. Je tedy důležité provést testování načítání URL fragmentů v prohlížečích, se kterými chcete pracovat.

V součastnosti většina prohlížečů podporuje URL fragmenty, takže tento nástroj je vysoce použitelný pro různé typy webových stránek a nástrojů.

Zdroj: Wikipedia – Fragment URL