SVG


Co je SVG?

SVG (zkratka scalabale vector graphics) je jazyk grafiky vektorové bitmapy open-source, který může být interpretován moderními prohlížeči webu a jeho schopnosti dotýkají se tlačí, multiplatformních aplikací nebo interaktivních animací s nízkými nároky na datové přenosy.

Výhody SVG

Keramické objekty SVG jsou čistě vektorové a jejich kvalita zůstává stále stejná, bez ohledu na to, jakým způsobem jsou zobrazovány. Vektorové objekty jsou odolné proti skalování a velikosti, aby mohly být zobrazeny za různých okolností, a to jak na tiskovém papíře, tak na webu.

  • Přenosují data: SVG používá XML, což je obecné shrnutí dat, které se přenáší mezi klientem a serverem. XML vám umožňuje poslat pouze to, co se vyžaduje zobrazení, bez zbytečného přenosu dat.
  • Kompatibilní s rozlišením: Vzhledem k tomu, že SVG je vektorová grafika, může být bez obav kopírována a často skalována bez utrpění jakéhokoli vizuálního poškození.
  • Používá se více: SVG lze použít k vytvoření čitelného textu, tlačí nebo webových animací. Jeho všestrannost ho činí ideálním vybavením pro všechny druhy digitálních médií.

Kdy bych měl použít SVG?

SVG se obvykle používá pro moderní webové stránky, jako jsou menu, navigace a obrázky. Webové stránky mohou také používat SVG pro interaktivní infografiky, animace, 3D grafy a mapy. SVG lze použít také pro tisk na 3D tiskárně, servisní manipulaci nebo pro tvorbu logo.

Obecně je SVG skvělou volbou pro ilustraci a animace webových stránek. Poskytuje vysokou kvalitu bez nákladů a neovlivňuje výkon serveru.

Příklady

Níže je uveden několik příkladů:

  • Logo: Logo je skvělým způsobem, jak využít silné stránky SVG. Logo bývají často skálované do různých velikostí a to obvykle bohužel vede k zhoršení kvality. SVG je v takových situacích nejlepší volba.
  • Infografiky: Infografiky a grafy jsou dobrou ukázkou, kdy se SVG vyplatí. Grafy lze přizpůsobit velikosti obrazu ve snadný způsob, aniž by ztratili svou kvalitu, kterou požadují.
  • Animace: SVG je na místě,aby se používalo i pro animace, protože jeho schopnost skalování hladce zobrazí animace různých velikostí.

To je jen stručný přehled toho, jak a kde lze SVG efektivně použít.

Plné využití schopností SVG najdete v odkazu Wikipedie.