Sitemap.xml 


Co je sitemap.xml?

Sitemap.xml je digitální soubor vytvářený majitelem webu pro prohledávací roboty, jako je například Googlebot. Umožňuje indexaci stránek a obsahu veškeré technologie webu, které se nemusí jinak indexovat. Je to soubor dat, který sestává z adres URL webových stránek a informací o jejich obsahu, a který je obvykle umístěn na domovské stránce webu.

Sitemap.xml může být v hlavní části struktury webu, např. Bílá kniha, modré knihy, archiv, a umožňuje robotům, aby odebrali informace o indexovaných stránkách. Má strukturu hierarchie adres URL a informacích o stránkách, které odpovídají určitému formátování, např. Atom nebo RSS, aby se webové stránky mohly lépe indexovat.

Výhody Sitemap.xml

Používání sitemap.xml má mnoho výhod, které zahrnují:

  • Uživatelsky přívětivý prohledávací robot.
  • Umožňuje lepší a rychlejší indexaci stránek webu.
  • Umožňuje majiteli webu, aby lehčeji sledoval informace o vašich stránkách a správu informace.
  • Umožňuje webovým vývojářům ukládat informace o konkrétních stránkách, jako je například změna datumu aktualizace, datum vytvoření atd.

Jak vytvořit sitemap.xml

Pokud chcete vytvořit Sitemap.xml, je snadné to udělat s několika dostupnými online nástroji a také si můžete vytvořit sitemap.xml ručně ve formátu XML. Existují také některé automatizované nástroje, které pomáhají s vytvářením a správou sitemapu.

Velice důležité je také zkontrolovat, zda jsou ve váším sitemap.xml všechny stránky webu a zda špatné stránky existují. Dalším krokem je přidat Sitemap.xml do Google Search Console (také známý jako „Google Webmaster Tools“), který vám pomůže sledovat a udržovat stav Sitemap.xml.

Závěrečné myšlenky

Sitemap.xml je digitální soubor, který vytváří majitel webu pro roboty vyhledávačů. Umožňuje indexaci stránek a obsahu a uživatelům to dává více kontroly nad nastavením. Je snadné je vytvořit ručně nebo s několika online nástroji. Udržování stavu tohoto souboru je snazší díky Google Search Console, který umožňuje majitelům webů sledovat a správně indexovat všechny stránky.

Další informace najdete na stránce Sitemap.xml na Wikipedii.