Paretovo pravidlo


Co je Paretovo pravidlo?

Paretovo pravidlo je matematický popis, který se používá pro určení, zda je pozorovaná hodnota výjimečná. Jedná se o formální matematickou funkci, která se používá k výpočtu pravděpodobnosti nebo pravděpodobnosti opakovaly nad určitým obdobím. Pravidlo je pojmenované po Vilfredu Paretovi, který jej v roce 1897 poprvé použil.

Jak se to používá?

Paretovo pravidlo se obvykle používá k identifikaci dávných dat, která mají maximálního bodu, což je také známé jako pik. To je důležité zejména pro zahřívání, protože informace mohou určit, zdali dávná data jsou normální nebo ne. Tato data se mohou později použít například k vytváření nových systémů, které lze použít k posouzení výkonnosti produktů.

Praktické použití Poretova pravidla je velmi široké, například:

  • V rámci farmaceutického výzkumu vůči účinnosti léku
  • Vydávání podílových certifikátů
  • Testování škodlivosti toxických chemikálií
  • Výzkum a analytika dat pro obchodní účely

Závěr

Paretovo pravidlo dokáže poskytnout stupnici, která se dá použít pro kvantitativní měření dávných dat, použitelnou pro informaci o jejich úrovni. Bez ohledu na stupeň komplexnosti, jeho matematický popis a formule může být důležitá pro provádění bezchybných výpočtů pro velkou škálu oblastí, včetně farmaceutického výzkumu, financování, toxikologie a obchod.

Zdroj: Wikipedie – Paretovo pravidlo