Lazy loading


Co je to „Lazy loading”?

„Lazy loading” je technika, která je na stránce webu velmi užitečná. Pracuje tím, že se části webu načítají až tehdy, když je uživatel potřebuje.

Tato metoda je obzvlášť užitečná, pokud víte, že ne všechny části vašeho webu budou mít stejnou četnost. Pak se vyplatí ty části, které budou potřebovat častěji, načítat rovnou a ty, které budou potřebovat zřídkaaji až poté, co je uživatel začne používat.

Když to vezmeme na konkrétní případ: například se můžete rozhodnout spustit animaci, až když se uživatel přiblíží jejímu oblasti. To znamená, že načítat animaci všem návštěvícím stránky, kteří ji nedosáhnou, se nevyplatí.

Příklady

Níže je několik příkladů, kdy „Lazy loading” může být velkou výhodou:

  • Obrázky: místo abyste načítali obrázky za každého návštěvníka, můžete je načíst až tehdy, když je uživatel bude na webu potřebovat.
  • Komentáře: v případě stránek s delším článkem, můžete načíst komentáře až poté, co čtenář dočte váš článek.

Toto zkrátí dobu načítání snížením množství načítaných dat a zároveň zajistí, že se uživatel už nebude muset na webu dlouho čekat.

Závěr

Používání „Lazy loading” je skvělý způsob, jak zefektivnit webové stránky – bez nutnosti opouštět stránku nebo překonávat velké množství objemů dat. Pokud si stále nejste jisti, jak jej použít, určitě se podívejte na Wikipedii pro los více informací o technologii.