IP68


IP68: vysoké stupně odolnosti proti prachu a vodě

IP68 je certifikace, která udává odolnost elektronického zařízení proti vnějším vlivům, včetně prachu a vody. IP vyjadřuje mezinárodní ochrannou normu IEC 60529 – mechanickou a protiprachovou odolnost. IP označení ukazuje na dva hlavní stupně odolnosti:

  • Prachová odolnost vyjadřuje schopnost zařízení odolávat prachu a jiným netěsnostem.
  • Odolnost proti vodě vyjadřuje schopnost zařízení přežívat vodě, například krátkodobý ponor do hloubky až 1,5 metru po dobu až 30 minut.

IP68 je tedy nejvyšší úroveň odolnosti proti prachu a vodě. Elektronická zařízení s tímto označením jsou schopna fungovat v povrchových usazeninách a potopit se do vody bez poškození. Například některé typy smartphonů a tabletů mají IP68 certifikaci, takže mají velmi vysokou odolnost vůči prachu a vodě.

IP68 certifikace se uživateli často propaguje jako největší „zaštiťování“ ochrany, protože se jedná o zařízení neuvěřitelně odolné proti prachu a vodě. I přes tuto budovanou devadesátou devítku však mohou být konkrétní modely lehce poškozeny nebo vadné, a proto si uživatel musí dávat pozor, aby z nich vezmul plnou výhodu.

IP68 je důležitá certifikace, díky které mohou uživatelé pracovat a bavit se v extrémních podmínkách, aniž by se vystavovali poškození jejich elektronického zařízení.

Wikipedia – Ingress Protection.