Insights


Principy hlubokého porozumění

Hluboké porozumění (anglicky insights) je koncept, který se týká procesu, ve kterém objevíte nový pohled na jakoukoli situaci. Získání nadhledu nad něčím vás může nejen přimět ke změnám, ale také vám dává pocit osvícení, který zná jen málo lidí. Zde je několik základních principů, na které je třeba věnovat pozornost:

  • Jedno je jisté: nikdy nevíte všechno. Nikdy se nesmíte usadit v myšlení, že již o daném tématu či situaci víte všechno. Místo toho byste měli být otevření novým myšlenkám a pohledům, které by mohly být se situaci spojeny.
  • Získání nadhledu může být prospěšné. Nejenže vám nadhled poskytne nové možnosti, ale také může vést ke lepšímu výkonu. Zapojit se do diskusí, přijímat neobvyklé myšlenky a snažit se vidět věci z jiného úhlu pohledu vám pomůže objevit nová témata k zamyšlení.
  • Vždy se snažte přijít na to, proč jsou věci, jak jsou. Strouhání povrchové úrovně případu vám rozhodně nepomůže pochopit ho. Snažte se zjistit skryté motívy, podtexty a jiné faktory, které formují danou situaci.
  • Spojujte informace a učte se nové vzory. Kombinováním prvků můžete objevit nová řešení. Experimentujte s novými kombinacemi, abyste pochopili, jak se jednotlivé komponenty ovlivňují.
  • Vždy buďte otevření novým myšlenkám. Ať už přichází z jakéhokoli zdroje, nové poznatky vám mohou pomoci získat hlubší pochopení nebo nový pohled na situaci. K získání lepšího obrázku o dané problematice byste měli využívat různé pohledy.

Když budete stíhat tyto principy v úvahu, můžete objevit nový pohled na problém nebo situaci. Umožní vám to nahradit komplikovanou myšlenku jednoduchou ilustrací nebo vizí, kterou vy i ostatní můžete vnímat.

Zdroj: wikipedie.org