htaccess


Htaccess a jeho použití

Funkce htaccess, jejíž název je zkratkou od pojmu Hypertext Access, slouží k základnímu a efektivnímu řízení správy na webových serverech. Jeden htaccess soubor bezpečně definuje všechny nastavení pro jeden web nebo jeden podadresář. To významně usnadňuje administraci serveru, protože je efektivita správy přímočaře.

Mezi nejčastější použití htaccess patří:

  • Řízení přístupu na webovou stránku
  • Udržení vysokého bezpečnostního standardu pro server a síť
  • Redirecting (vyhledávače obvykle vyžadují, aby adresa webu byla unikátní a mírně se lišila)
  • Použití customizací (změna titulků stránek, nastavení náhledů pro různé typy souborů
    atd)
  • Změna vzhledu domovské stránky

Obecně je htaccess vlastně jen soubor, ve kterém jsou uloženy nakonfigurované pokyny pro webový server. Subjekt, který zohledňuje tyto pokyny, může buď posílat různé informace ostatním, nebo přesouvat tyto informace na různá místa. Jeden úžasný příklad použití tohoto souboru je funkce rekodringu. Aktuálními htaccessy se dá upravit opravdu mnoho, napřčíklad Těmi, kdo vědí jak, lze velmi dobře implementovat anonymitu uživatelů a tvorbu limitů projektů, atd.

Jednoduchá matematika je: Čím větší efektivita, kterou htaccess umožňuje dosáhnout, tím větší přínos může tato aplikace přinést pro vaší webovou stránku. Htaccess umožňuje spravovat, upravovat a vytvářet přizpůsobenou webovou stránku tím, že používá jen jeden soubor.

Více informací o htaccess souoboru naleznete na stránce Wikipedie.