Hoax


Hoax

Hoax je slovo, které se používá k popisu informací, které jsou šířeny mezi lidmi jako pravdivé, avšak ve skutečnosti nejsou. Tyto informace mohou být založené jak na zploštěných nebo zkreslených informacích, tak na informacích zcela zcela vymyšlených.

V průběhu historie byly hoaxy nejčastěji šířeny prostřednictím novin nebo e-mailů, avšak nyní se hoaxy dají šířit velmi rychle prostřednictím sociálních médií. Hoaxy s rychlostí mohou mít na lidi a národní ekonomiky negativní dopad.

Existují různé typy hoaxů, jako například:

  • Politické hoaxy. V těchto hoaxů se objevují dezinformace o politických kauzách, aby se vyprovokovala vládní odpověď / akce nebo vyvolali negativní myšlenky a emoce mezi občany vůči jejich vládě.
  • Obsahové hoaxy. V těchto hoaxů se kombinují skutečnosti s falešnými událostmi nebo informacemi ve snaze nalákat návštěvnost. Tyto hoaxes se často objeví v televizních pořadech, knihách a internetových článcích.
  • Virální hoaxy. Tyto „ecutible“ hoaxes se šíří rychle mezi lidmi prostřednictím sociálních médií a obsahují informace, které jsou velmi napínavé a zábavné. Mnohé z těchto informací jsou falešné a jsou šířeny za účelem získání zisku nebo pro zábavu.

Je důležité identifikovat a rozlišit facelovy od skutečných informací, aby se lidé nedostali do problémů nebo se nechali oklamat. Stále více se proto posunujeme k vytváření triviálních prahů pro verifikaci informací před jejich následnou publikací.

Hoax na Wikipedii