Frontend


Co je frontend?

Frontend je obecné slovo pro technologie používané k programování propojení mezi webovým prohlížečem a webovou aplikací. To obejmuje veškerý kód a technologie potřebné k uživateli zobrazení prezentační vrstvy. Tento kód se často používá k tomu, aby seho kouzla se objevily na webu.

Co je to prezentační vrstva?

Prezentační vrstva je často označována jako UI (User Interface). Jsou to webové stránky, které jsou vytvořeny s použitím jazyků jako HTML, CSS a JavaScript. Tyto jazyky se používají k vytváření rozhraní pro zobrazení a zkušenost uživatele.

Směrnice pro frontend

Následující seznam uvádí některé směrnice, které by měly být dodržovány při vytváření webové prezentace:

  • Udržujte je jednoduché a intuitivní – uživatelské rozhraní by mělo být jednoduché a intuitivní. Uživatel by měl být schopen snadno a rychle pochopit, jak stránky fungují a jak je používat.
  • Snažte se minimalizovat informace na jedné stránce – jedna informační stránka by měla mít co nejméně textu a obsahu. Pokud je informace složitá, rozdělte ji na více stránek.
  • Udržujte navigační panely čisté – nabídky, které vybírají uživatelé, by měly být jednoduché a snadno použitelné.
  • Mějte reakce na uživatele – vaše prezentační vrstva by měla reagovat na akce uživatele okamžitě.

Rozpoznávání těchto technologií je důležité, pokud se rozhodnete vytvářet stránky, které jsou moderní, efektivní a intuitivní.

Příklad frontendové technologie

Jako první můžeme zmínit HTML. HyperText Markup Language je základním stavebním kamenem webu. HTML je strukturovaný jazyk, který se používá k vytváření webových stránek.

Další důležitou technologií je CSS. Cascading Style Sheets se používá k formátování a stylování webových stránek. Může také být použito k vytvoření animací a efektů, které vyžadují HTML a JavaScript, ale i samostatně.

Poslední technologií je JavaScript. To se používejke k vytváření funkčnosti ve webové prezentaci. JavaScript pomáhá interaktivitě a přidávání dynamických efektů do vaší prezentace.

Závěry

Frontend technologie jsou důležitou součástí vytváření webových stránek. Tyto technologie vám mohou pomoci vytvářet stránky, které jsou moderní, dynamické a intuitivní.

Tvorba webu – Wikipedia