Drobečková navigace 


Co je to drobečková navigace?

Drobečková navigace (též nazývaná breadcrumb, event. navigační cesta) je uživatelské rozhraní pro orientaci na webu. Často se objevuje už ve vrchní liště stránek jako seznam vygenerovaných odkazů.

Drobečková navigace představuje přímou cestu k cíli, na něž se návštěvník webu právě dívá. Pracuje tedy jako návod s informacemi o tom, jak k dané stránce či konkrétnímu produktu dospět.

Jak drobečková navigace funguje?

Drobečková navigace funguje na principu přihlašování uživatele na cestě, ve které naviguje. Objevuje se po kliknutí na kterýkoliv odkaz v hierarchii stránek a má za úkol usnadnit uživateli protnout web.

V praxi to tedy funguje tak, že se kliknutím na libovolný odkaz na webové stránce vytvoří seznam odkazů v požadovaném pořadí – od úplně nejvyšší úrovně (například kategorie nebo mapový portál) až po konkrétní stránku, kterou návštěvník právě navštíví.

Příklady

  • Oblečení > Pánské oblečení > Kalhoty > Sportovní kalhoty
  • Elektronika > Počítače > PC
  • Nábytkové vybavení > Ložnice > Postele

Drobečková navigace poskytuje přehled o konkrétní hierarchii na webu. Dobře navržená navigace také pomáhá uživateli poznat, kde se právě nachází na webu, stejně jako mu pomáhá při orientaci ve stránce nebo celém webu.

Drobečková navigace je užitečné rozhraní, které je základním stavebním kamenem pro dobrý webový design.

Více informací o drobečkové navigaci najdete na wikipedii.