DNS


Co je DNS

Domain Name System (často zkratkou uváděno jako DNS) je celosvětově rozšířený systém pro přiřazování internetových domén jednotlivým IP adresám. DNS slouží jako telefonní seznam pro WWW. Poskytuje uživatelům přístup k webovým stránkám prostřednictvím jednoduchého kliknutí na jejich doménová jména, aniž by uživatelé museli znát jejich konkrétní IP adresy.

Jak DNS funguje?

DNS funguje jako systém jmenných serverů napojených na počítačovou síť. Každá doména má jedinečnou IP adresu – konkrétní čísla, která je automaticky obdržena z jmenného serveru, aby následně přesměrovala na správnou webovou stránku. Uživatelé mohou webovou stránku navštívit prostřednictvím domény. Tato doména je přeložena na příslušnou adresu IP, aby umožnila přístup k webovým stránkám.

Příklady DNS

Například, když chcete navštívit internetovou stránku „example.com“, váš počítač se obrátí na jmenný server s dotazem: „Jakou adresu IP mám získat k doméně example.com?“ Jmenný server následně vrátí adresu IP, aby váš počítač mohl navštívit webovou stránku.

Přehled

  • DNS je celosvětově rozšířený systém pro přiřazování internetových domén jednotlivým IP adresám.
  • DNS poskytuje uživatelům přístup k webovým stránkám prostřednictvím jednoduchého kliknutí na jejich doménová jména.
  • DNS funguje jako systém jmenných serverů napojených na počítačovou síť.
  • Uživatelé mohou webovou stránku navštívit prostřednictvím domény, která je pak přeložena na příslušnou adresu IP.

DNS je důležitý prvek internetu, který umožňuje uživatelům pohyb po internetu. Uživatelé mohou identifikovat podle názvu webovou stránku a následně na ni přistupovat, aniž by museli znát adresu IP.

Přečtěte si více na Wikipedia.