Darknet


Objasnění, co je Darknet

Darknet je anonymní síť propojující počítače na Internetu. Darknet je často používán pro pokročilejší a nezákonné činnosti, které eponymní kryty často skrývají. Darknetu tvoří podsíť většího Internetu, která je používána na prstí bezpečnostních, soukromých komunikací a umístění obsahu, který nelze snadno nalézt přímo na Internetu.

Darknety obvykle vyžadují speciální nastavení nebo program/aplikaci pro přístup. Tyto sítě nejsou zařazeny jako v různých veřejných prohlížečích. Mezi nejznámější darknety patří:

  • TOR (The Onion Router) – to je nejznámější a nejpoužívanější darknet, jehož cílem je chránit uživatele před nespravedlivě vedenými tresty pro jejich online aktivitu.
  • I2P (Invisible Internet Project) – to je anonymní overlay síť, která používá technologii Onion routing, aby chránila IP adresy uživatelů a jejich online činnosti.
  • Freenet – to je decentralizovaná anonymitní platform, která se zaměřuje na ochranu svobody slova uživatelů, pořádání zůstatek anonymity a dobrovolnou shakry pro účely sdílení souborů.

Nejjednodušší způsob, jak získat přístup do darknetu, je prostřednictvím anonymního prohlížeče typu Tor. To nabízí „vrstvené“ soukromí a anonymitu, aby se uživatelé vyhnuli možnosti být sledováni vládními agenturami a nezákonnými aktivitami, a dokonce i úspěšně čelit as pod kontrolou vlády.

Všimněte si, že využívání darknetu může být v různých zemích zakázáno a kriminalizováno. Navíc, mnoho darknet stránek začíná obsahovat nelegální materiály, takže je důležité, aby se uživatelé drželi přísných bezpečnostních opatření při návštěvě některého z těchto webů.

Více informací naleznete na Wikipedia.