CZ.NIC


Co je to CZ.NIC?

CZ.NIC je národní registrátor internetových domén pro koncovky .CZ. Jedná se o neziskovou organizaci poskytující služby internetu v ČR, která tuto činnost provozuje na základě mezinárodní smlouvy s EURid, mezinárodním registrátorem domén .EU.

CZ.NIC je odpovědný za správu domenových jmen, což znamená registraci a udržování doménových jmen, jejich rozšiřování a ochranu před nečestnými účastníky veřejně promítaných sítí.

Mezi nejdůležitější úlohy CZ.NIC lze zahrnout:

  • Vydávání informací o registracích domén
  • Kontrola přístupových práv k doméně
  • Kontrola obsahu domén
  • Sledování a boj proti kyberzločinu

Součástí CZ.NIC je také Kontaktní centrum, které poskytuje odbornou pomoc a informace o technickém řešení nebo správě domén a subdomén. Je to bezplatná služba, která je k dispozici pro všechny uživatele, kteří se rozhodli pro registraci internetové domény u CZ.NIC.

Tato organizace je často vyhledávaná pro její stabilní a konzistentní metody pro zamezení neoprávněných přihlášení do některých domén, jako jsou ty, které byly zneužity a mají podvodné weby. CZ.NIC také provedla několik důležitých právních procesů, které zabránily zneužití některých neoprávněných domén.

Je důležité si uvědomit, že CZ.NIC je členem mezinárodní komunity organizací, které se starají o správu domén, a její současná hodnota v globálním měřítku je proto nezpochybnitelná.

Více informací o CZ.NIC můžete nalézt na oficiální stránce na Wikipedii.