Cloud


Co je to Cloud?

Cloud computing (často zkráceně „Cloud“) je přístup ke službám informačních technologií, které jsou poskytovány přes internet. Využívá se pro vzdálené zpracování dat, zapojení virtuálních strojů, ukládání dat a další funkce. Cloud nabízí úložiště a podporu pro aplikace. Bežné používání cloud samozřejmě podléhá rizikům a bezpečnostní charakteristiky se musí pečlivě prozkoumat.

Cloud vám umožňuje dělat a sdílet věci ve více podobách, ať už je to z videa, obrázků, hudby, dokumentů nebo webových stránek. Cloud technologie místo hardware umožňuje všem, ať jde o jednotlivci, malé podniky nebo větší společnosti, vytvořit a implementovat aplikace rychleji.

Typy Cloudových Služeb

Existuje několik typů cloudových služeb, které usnadňují uživatelům provádět různé úkoly pomocí cloud softwaru:

  • Software jako služba (SaaS) – umožňuje uživatelům přistupovat k softwaru a jeho funkci pomocí internetu, bez potřeby instalace softwaru.
  • Platforma jako služba (PaaS) – poskytuje lidem prostředí, ve kterém mohou vytvářet aplikace online, aniž by museli stahovat potřebný software.
  • Úložiště jako služba (IaaS) – poskytuje uživatelům přístup k zdrojům, jako jsou Servery, virtuální stroje a další infrastruktura, kterou potřebují k provozování jejich aplikací.

Cloud poskytuje organizacím flexibilitu a dostupnost, protože umožňuje uživatelům rychle rozšiřovat a přizpůsobovat nabídku informačních technologií. Náklady také lze snížit tím, že se organizace vyhnou nákupu a správě datových center.

Cloud computing také pomáhá podnikům poskytovat služby zákazníkům po celém světě. Je snadné poskytovat služby s využitím cloudového prostředí – lidé nemusí stahovat a instalovat aplikace nebo dokonce najímat nové pracovníky, aby implementovali novou technologii. Cloudové služby jsou také dostupné na požádání, což znamená, že si můžete vybrat typ činností, se kterými se chcete zabývat, a že můžete rozšiřovat i omezovat tyto činnosti podle vašich potřeb.

Cloud technologie nabízí mnoho možností, a to nejen pro organizace, ale také pro jednotlivce. Váš podnik může provádět online prodeje, marketing a propagaci, účetní systém nebo datové analýzy bez starostí o speciální hardwarovou infrastrukturu. Cloud také pomáhá lidem dělat online obchodování, provádět jednoduché úkoly a dokonce pracovat na projektech – to vše bez nutnosti nákupu drahého softwaru a hardware.

Cloud technologie se stále více prosazují a stávají se magnetem pro podniky začínající ve 21. století a zůstává silnou měřítkem pro IT služby. Cloud technologie umožňuje organizacím konkurenceschopnost, vyšší efektivitu a nízké náklady.

Zdroj: Cloud Computing na Wikipedii