Avatar


James Cameronův Avatar

James Cameronův Avatar, který byl uveden na filmovém plátně v roce 2009, je dnes uznávaným filmovým klenotem. Tento přelomový film se stal nejúspěšnějším všech dob a naslídal nespočetné herní, televizní a celovečerní sequelly, které mají být očekávány v letech 2020 až 2025.

Avatar se odehrává na planetě Pandora a očividně se pokouší vyslat na diváky presvědčivé varování o škodlivých důsledcích každodenního společenského občerstvování a průmyslového znečištění. Kromě toho také zvýrazňuje hodnotu úcty, tolerance a lásky k přírodě a netušeným obyvatelům Pandory.

Tady je několik způsobů, jak Avatar odhaluje svá hesla a hlavní myšlenky:

  • Válečníci Izolace: skupina ozbrojenců, kteří jsou vysláni na pandoru aby přidali odpor na šance na nalezení nerostného bohatství
  • Očista: biologická očista, kterou uskutečňuje Neytiri, dcera vůdce válečníků Izolace
  • Avataři: lidské postavy, které jsou stvořeny, aby vytvářely něco jako symbióza mezi lidmi a místním kmenem pandory – Na’vi
  • Acheronový ostroh: obří geologická úroveň, ve které se skrývá temple Na’vi, navštívený Jakem Sullym ve filmy

Avatar je obzvlášť památný ve filmové historii pro jeho schopnosti přesvědčivě vyprávět příběh bez zbytečných slov, prostřednictvím akcí, výrazů postav a neobvyklých kulis. Toto ukázalo novou generaci filmu, který měly postavy, scény, hudba a události dělat věci „hlubší“ než se očekává.

Avatar je univerzální příběh, který nás všechny může učit, jak bojovat za naše božské právo a odhodlání, abychom se občerstvovali, i když je k tomu zapotřebí tak hlubokého postavení, jako Jake Sully a Na’vi.

Další informace o Avataru na Wikipedia.